Skúšam ďalšie čierne mydlo
Odkedy som do mojej odličovacej rutiny zaradila používanie čierneho uhoľného mydla, je moja pleť v dobrom stave. Nie nadarmo sa hovorí, že dôkladné odlíčenie a dočistenie pleti, je základom každej dobrej starostlivosti. Mydlo používam po odlíčení micelárnou vodou a čistiacim gélom. Po použití mydla ide na pleť ešte tonikum alebo pleťová voda, no tá už má skôr funkciu doplnkovej starostlivosti ako čistenia. Po dočistení mydlom už totiž kozmetický tampón zostáva čistý. A to je dobré. V minulosti som používala čierne mydlo od Soaphorie, nebolo síce úplne prírodné, no bola som s ním spokojná. Napriek tomu som sa však rozhodla vyskúšať čierne mydlielka aj od iných značiek. Siahla som značke s dobrými recenziámi - Mydlo z farmy. Ako sa osvedčilo? To sa dočítate v dnešnej recenzií.
Mydlo z Farmy vo verzií uhlie cca 100 g predáva 4,5 €. Podľa oficiálneho popisu je označované ako účinný pomocník pri liečbe zápalov a akné. To chceme. Pozrime sa teda na zloženie. Ktoré účinné látky zabezpečia túto jeho vlastnosť? K vzniku mydla dochádza v dôsledku chemickej reakcie olejov s roztokom hydroxidu sódneho. Tak vznikne mydlo a glycerin. Samotný hydroxid (hoci je uvedený v zložení) sa tak v dôsledku chemických reakcií v mydle už nenachádza. Mydlo naopak obsahuje prospešný glycerín (ten naopak v zložení uvedený nie je), ktorý vznikol pri procese zmydelnenia.
MYDLO Z FARMY - uhlie
olea europaea oil | olivový olej | zabezpečuje jemnosť a dobré čistiace vlastnosti mydla
cocos nucifera oil | kokosový olej | zabezpečuje dobrú penivosť mydla
elaeis guineensis oil | palmový olej | podmieňuje vznik trvácnych mydiel
helianthus annuus seed oil | slnečnicový olej | podmieňuje vznik mäkších mydiel
goat milk | kozie mlieko | zvlhčuje a upokojuje pokožku
aqua | voda | rozpúšťadlo spolu s hydroxidom sódnym sa podieľa na procese zmydelnenia
sodium hydroxide | hydroxid sódny | spolu s vodou sa podieľa na procese zmydelnenia, v samotnom mydle sa už potom nenachádza
activated charcoal | čierne uhlie | účinne viaže nečistoty a kožný maz
tocopherol | vitamín E | antioxidant a konzervant
melaleuca alternifolia leaf oil | čajovníkový olej | pôsobí antibakteriálne
eucalyptus globulus leaf oil | eukalyptový olej | pôsobí antibakteriálne
limonene | vonná zložka vyskytujúca sa v siliciach
Mydlu vyčítam dosť úsporný obal. V podstate mydlo vôbec neprišlo hygienicky zabalené. Okraje mydla prečnievali z papierového obalu a vôbec neboli chránené pred kontamináciou nečistotami. Už vidím ako si niekto pri balení balíčka umýva ruky, nehovoriac o kamenných predajniach, kde si ho potencionálni kupujúci môžu pekne obchytať. Ja viem, že výrobca sa zrejme snažil byť ekologický a ja tiež nehovorím, aby mydlo balil do plastu, no i papierový obal možno vyrobiť tak, aby pokrýval celú plochu mydla. Ide o ručný výrobok a na mydielku vidieť, že je ručne krájané, čo je milé. V štruktúre rozoznať hrubšie výčnelky, ktoré sú zrejme čiernym uhlím. To mi po celý čas používania dosť vadilo a drelo ruky. Na jednej strane tu nevznikla usadená vrstva čierneho uhlia, ako to bolo pri Soaphorii, no na druhej strane som túto vrstvu mohla odrezať a mať jemné mydlo. Pri Mydle z Farmy to nejde, keďže uhlie je rozptýlené po celom priestore. Okrem tejto vlastnosti však už k mydlu nemám výhrady. Vytvára bohatú sivastú penu, nefarbí umývadlo, nevysušuje tvár, dôkladne čistí pleť a vonia jemne čajovníkovým olejom. Pri ďalšej kúpe však stojím pred dilemou. Vybrať si Soaphoriu, ktorá nie je čisto prírodná alebo Mydlo z Farmy, ktoré zase prírodné je, no čiastočky uhlia v mydle ma neočarili. Hm. Skôr by som to asi videla na vyskúšanie čiernych mydiel od iných značiek. Ponuka je pomerne široká.
plusy:
- nevysušuje
- dôkladne čistí pleť
- nefarbí umývadlo
- vydrží veľmi dlho
mínusy:
- uhlie pri mydlení škriabe pokožku rúk
- obal
Celkové hodnotenie: dobré
Odličujete pomocou prírodných mydiel? Aké je vaše obľúbené?
Slyšela jsem o mýdlech značka Manna (od té doby, co jsem o nich četla článek, mi na fb vyskakuje reklama) a uvažuju, že si nějaké pořídím, ale tím, že s tím nemám zkušenosti a výběr je opravdu široký, nevím pořádně které, není to věc za pár korun.
OdpovedaťOdstrániťCelkem mě překvapilo, kolik věcí si na pleť aplikuješ. Já bych nejradši jedním přípravkem v jednom odlíčila i vyčistila (momentálně používám micelární vodu) a pak už jen hydratovala (aktuálně kokosový olej). Čím míň věcí v koupelně, tím lépe.
Suhlasim, ze menej kozmetiky v kupelni vyzera lepsie a ak nemas s pletou problem a toto Ti vyhovuje, tak je to OK. Ak by som vsak ja mala pouzit len micelarnu vodu, tak by mi to urcite nestacilo. Plet by nebola dobre vycistena a upchali by sa mi pory. O kokosovom oleji ani nehovorim. Predpokladam preto, ze asi budes mat plet suchsiu. Zmiesanej a mastnej pleti kokosovy olej velmi nevyhovuje.
OdstrániťZatiaľ som neskúšala čierne mydlá nakoľko som sa obávala vysušujúceho efektu na pleti. Zatiaľ som verná mydlám Dove avšak láka ma skúsiť nejaké to čierne mydlo.
OdpovedaťOdstrániťMyslím, že by pleť nevysušovalo aj keď vždy je to individuálne. Pri prírodných mydlách sa neodstraňuje glycerín, ktorý v procese výroby vznika, takže pleť vysušujú oveľa menej ako mydla konvenčné. Podľa mňa niektoré vyskúšaj. Nie sú drahé a ak by nevyhovovalo pleti, minieš ho na ruky. Akurát neočakávaj vôňu ako ma Dove. Zafixovať prírodnú vôňu v mydle sa podľa mňa asi ani nedá.
OdstrániťMna toto mydlo velmi neocarilo, viac ucinnejsie mi prislo to od Soaphorie, no napokon najvacsieho favorita som objavila na bratislavych vianocnych trhoch - cierne mydlo od malej prirodnej znacny Ľúbavá. Krasne vonia po medovke a vyborne cisti, skoda, ze zohnat sa da iba cez nich.
OdpovedaťOdstrániťSúhlasím. Mydlo od Soaphorie bolo lepšie, no ťažko povedať ako by to bolo s ďalším balením. Soaphoria mení zloženia tak často, že človek vlastne nikdy nevie, či bude s ďalším balením spokojný. Ja chcem ešte vyskúšať čierne mydlo od Mylo.
Odstrániť