Čitateľský denníček | november a december

Prajem vám krásny deň. Vianočné sviatky máme za sebou a plní odhodlania sme vstúpili do nového roka. S odhodlaním píšem i dnešný knižný článok - i keď sa však týka ešte roka starého. Z tohoto dôvodu si dovolím menšiu rekapituláciu. Počas predchádzajúceho roka som prečítala celkovo 25 kníh. Nedá sa povedať, že by u mňa dominoval určitý žáner. Je to skôr taká všehochuť a kniha ma musí zaujať skôr obsahom ako zaškatuľkovaním do určitej kategórie. V tom som asi tak trochu špecifický čitateľ. Inak to nie je ani pri decembrovom čitateľskom mesačníku, ktorý som pre vás dnes pripravila.


 Jozef Banáš - Nádherná smrť v Altaji

Po knihe som siahla na základe dobrých čiteľských dojmoch z predchádzajúcich kníh Jozefa Banáša. Mám na mysli predovšetkým Kód 1, Kód 7 a Kód 9. Na spomínané knihy síce tento najnovší knižný počin autora nemá, no i tak sa kniha čítala dobre a rýchlo. Ide o príbeh úspešného podnikateľa Martina, ktorý sa vyberie hľadať šťastie na pohoria Altaj. V príbehu sa mieša mystika s geografickými zaujímavosťami. Ako to už býva, v knihe všetko dobre dopadne a čitateľovi sa rozšíria obzory.

 ★ ★ ★

 príjemne strávený čas

 


 

 Martin Ližičiar - Benediktín Anslem Grün - Najdôležitejšie je ostať pokorný

Edíciu kníh Inšpirujúci mám veľmi rada a odporúčam ju všade, kam chodím. Z môjho pohľadu ide o motivačné knihy, ktoré motivujú rozhovormi s reálnym ľuďmi. Čo sa nedá povedať o pseudomotivačných knihách samozvaných psychológov. Nuž, ale každého baví a motivuje niečo iné. V tomto prípade ide o knihu rozhovorov s kňazom a mníchom, ktorý prostredníctvom viac ako 200 kníh prináša povzbudenie pre čitateľov po celom svete. V knižnom rozhovore hovorí páter o tichu, modlitbe, výchove detí, syndróme vyhorenia, peniazoch a ďalších aktuálnych témach. Zaujímave, že ja som sa o tomto spisovateľovi dozvedala až vďaka edícií Inšpirujúci.

★ ★ ★ ★ ★
rozhodne treba kúpiť

 


 Júlia Batmendijnová - O čom sníva raketový pes?

Kniha ma zaujala štýlovým obalom, vtipným názvom a hlavne témou. Ide o príbeh autorky, ktorá prešla Cestu hrdinov SNP za rekordných 11 dní a 18 hodín. Žiaľ týmto moje nadšenie skončilo. Nesadol mi štýl písania a ani samotný príbeh. Čakala som zážitky z cesty, nejaké informácie o prírode, no našla som informácie o behu. Možno nejakého bežca by toto zaujalo, no mňa veru nie. Po prečítaní knihy som vlastne ani nevedela, prečo autorka zvolila názov - O čom sníva raketový pes. Pri dodatočnom hľadaní som zistila, že šlo o pesničku, ktorú si raz večer spievali. Pri samotnom čítaní som to však prehliadla. Takže asi toľko. Ľutujem, že som za knihu vôbec dala peniaze, čo tvrdím o knihách naozaj len zriedka. Pritom som sa zúčastnila prednášky uvedenej autorky, ktorá bola skvelá. Júlia vedela krásne a pútavo rozprávať. S písaním je to však neviem prečo horšie.


  mohlo to byť i lepšie


Marek Vácha - Selfíčka
 
Knižôčka so zaujímavým názvom v sebe skrýva nesúrodý súbor jedno - dvoj stranových esejí, náladoviek, selfíčkových príbehov. Mnohé bez nadpisu. Väčšinou na seba nenadväzujú, väčšinou pôsobia nedokončene. Tri - štyri ma zaujali, no ten zvyšok išiep úplne mimo mňa. Škoda. 

  mohlo to byť i lepšie

 


 Frances Hodgson Burnett - Tajná záhrada


Táto detská knižka vyšla prvýkrát v roku 1911 a na jazykovom prejave to aj vidieť. Škoda, že prekladateľ sa viac nepohral so slovami a neprispôsobil sa viac súčastnému jazyku. Text dopĺňajú zaujímavé ilustrácie o tom, ako sa s trochou pomoci a starostlivosti môže premeniť k lepšiemu nie len zanedbaná záhrada, ale i pesimistický človek. Príbeh dievčatka, ktoré objaví tajnú záhradu a pomôže chorému bratrancoví je zaujímavý, no niektore časti sa mi zdali zbytočne dlhé. Nie som si istá, či by príbeh zaujal detského čitateľa.

 ★ ★ ★

 príjemne strávený čas

 

 

 Isaac Asimov - Nadácia

Podľa popisu ide o kultovú sci-fi sériu, ktorá u nas vychádza pri príležitosti stého výročia narodenia autora. Kniha napísaná pred 70 rokmi nepôsobila vôbec zastarane. Vedecké technológie, vesmír a sci-fi tu skôr boli len kulisou. Skôr ide o politické intrigy a prechytrácenie protivníka. Teším sa na ďalšie diely.

 

 ★ ★ ★

 príjemne strávený čas

Čítali ste niektorú z kníh? Prípadne vás niektorá kniha inšpirovala?

Komentáre

 1. Tú od Banáša si asi prečítam, mám ho rada ako autora.

  OdpovedaťOdstrániť
 2. "
  Great post! We would like to feature your post on Tropika Club too if that's possible?
  Tropika Club Deals is part of the Tropika Club ecosystem:

  Tropika Club Magazine – Get the latest scoops on beauty, grooming and wellness
  Tropika Club Deals – Search for the best voucher and coupon deals
  Tropika Club Bookings – Discover and book services at amazing off-peak discounts

  Tropika Club Magazine crafts and curates articles for the discerning male and female. We provide up-to-date articles on Beauty and Vogue for gals, and articles on Grooming and Style for guys. Supporting Tropika Club’s vision to bring the best beauty, wellness and fitness services to our visitors, we also have a review section on the best services and selections under Top Picks.
  "

  OdpovedaťOdstrániť

Zverejnenie komentára

♥ ĎAKUJEM ZA KOMENTÁR ♥

Obľúbené príspevky